Vypnout vybíjeni baterie do gridu + wallbox

Dobrý den @jan.hicl
uvažovali jste o možnosti vypnutí vybíjeni baterie do sítě? Nechtěl bych zbytečně cyklovat baterii když nemusím. Nejde mi primárně o zisk z přebytku. Ty umím využít automaticky pro klimatizaci nebo ohřev tuv.

Druhá část se týká EV. Uvažuji wallbox k FVE Victronu a chci se zeptat jestli můžete rozepsat co v tomto plánujete. Rozhoduji se jaky wallbox a je tedy nejlepší jit do Victronu? I s ohledem, ze výhledově plánujete je ovládat? Díky moc za odpověď.

Nepracuji pro DeltaGreen, tak mě neberte jako oficiální zdroj.
Podle dat které zatím mám se ukazuje, že cyklovat LFP baterii můžete bez omezení, protože vydrží nesmyslný počet cyklů, pokud ji máte ve správné teplotě vydrží 30 let denního cyklování.

Já mám wallboxy victron a jsem s nimi spokojený, i když jsem si musel napsat zimní nabíjení ze sítě podle spotových cen sám v HomeAssistent https://youtu.be/egUPr2L4hvg

1 Like

Zdravím Honzo,
díky vaše videa sleduji :slightly_smiling_face: mě nejde ani o cyklování, jako spíš si nechávat v baterce rezervu, kdyz budu spotřebovávat více než naplánuje systém. Jako včera, kdy jsem měl nabitou plnou baterii, v 18h začal vybijet do sítě z baterky na 61%. No a do rána jsem měl 20%. Ráno začíná slunce pozvolna a kdyz si uděláme snídani, tak musí brát zbytečně ze sítě protože minSoC je dosažené. Přitom jsem tam mel v baterce dost, kdyby ji nevybil.

Dnes je podobny slunecni den s drahou 18h, ale dnes prekvapive nic neprodava a rano v 6h v planu mam 45%.

Algoritmus bere v potaz predikce spotreby a vyroby… Bohuzel predikovat spotrebu domacnosti je slozite a obsahuje to nejakou nepresnost. Pak se muze stat situace, kterou jste popsal a to, ze “nezbyde” rano na snidani, protoze algoritmus pocital s tim, ze bude spotreba nizsi. Zaroven je ale mozne, ze cena elektriny byla i s distribuci levnejsi nez cena z baterie. Nebo si algoritmus spocital, ze je vynosnejsi spotrebovat elektrinu ze site (i kdyz je drazsi nez amortizace baterie), protoze na ni “prodela” mene, nez vecer vydelal na prodeji. Chtelo by to videt vase konkretni data… Zkousel jsem dohledat podle data tady na foru, ale nejsem si uplne jisty spravym dekodovanim :slight_smile:

Mimochodem, posouvani vyroby v case timhle stylem (ulozim do baterie a pak dodam do site) velmi vyrazne zvysuje zisky z FVE. U moji FVE to za zari bylo o cca 300kc z celkoveho uctu 1000kc. Do budoucna budou tyhle situace cim dal tim castejsi a financne zajimavejsi…

Co se tyka wallboxu, tak aktualne pracujeme na integraci OCPP, coz je standartizovany protokol pro komunikaci s wallboxem. Nepodporuji ho vsechny wallboxy, ale je jich celkem dost a najdete je zde: https://openchargealliance.org/participants/

Wallbox Victronu je za nas take v poradniku, ale zatim jsme na nej neslyseli zadnou chvalu a tak jsme v tom nijak zasedne nepokrocili. Chvalu jsem slysel na go-e a to hlavne z pohledu integrovatelnosti do domacich automatizaci. Ale na to, ze to je defacto chytry meric spotreby, tak mi to prijde celkem draha sranda :slight_smile: Osobne mam tesla wallbox a ten integrovat ani nejde - chytrost je na strane auta, ktere jde hezky povelovat, takze to resime mimo wallbox.

S tím vybíjením baterie na 20% ráno mám také zkušenost, jak jsem popsal v tomto vlákně WafeRider / Proteus - zkušenosti, na což mi bohužel nikdo neodpověděl. Jak píšu, tak bych osobně v nastavení WaveRidera hodnotu Minimální nabití (%) raději chápal, jako minimální stav baterie, pod který nemá algoritmus vybíjet, ale nepoužívat tuto hodnotu pro nastavování SOC limitu na Victronu. Nebo v nastavení udělat tyto hodnoty dvě s daným významem, protože já v tom rozdíl vidím.

@MikeTe tam je bohužel problém v tom, že nelze snadno toto dokázat - jen skrze Scheduled charging, to pak ale rozbije zase jiné věci. Proto používáme mSoC, ale rozumím, že v tom vidíte rozdíl.

Každopádně pokud nechci, aby se něco takového dělo, jsou dvě možnosti - nastavit ohromnou cenu amortizace a pak se reálně vybíjení do sítě nikdy nestane a nebo v Nastavaní zakázat přetoky úplně.

1 Like