WafeRider / Proteus - zkušenosti

Od března jsem čerstvě přešel k Delta Green, jak se spotřebou na spotu, tak i s výkupem. Po zpřístupnění WaveRidera jsem ho chtěl hned vyzkoušet, tak jsem to 4.3. pustil, ale 8.3. jsem to musel vypnout, protože jeho chování mi v daných dnech (bylo spíše oblačno / zataženo) vůbec nevyhovovalo. Tím, že algoritmus absolutně převezme kontrolu nad Victronem, tak se nedá jeho chování nijak upravovat třeba přes Home Assistant.

Zde jsou moje výhrady nebo návrhy na zlepšení:

  • Algoritmus se za každou cenu snaží ve špičkách prodávat z baterie a je mu jedno, že baterie je slabě nabitá. Tak se mi stalo, že v pátek 8.3. mi vybil úplně skoro celou baterii, i když další den byla sobota, což znamená vyšší spotřebu a dle předpovědi mělo být zataženo, takže mizivé zisky ze slunce. Zde by pomohlo hodnotu v nastavení WaveRidera Minimální nabití (%) chápat, jako minimální stav baterie, pod který nemá algoritmus vybíjet, ale nepoužívat tuto hodnotu pro nastavování SOC limitu na Victronu.
  • Při slunných dnech zapínám ohřev zásobníku TUV z FVE. Tato mimořádná spotřeba ale nyní nejde do algoritmu nijak zahrnout a tím upravit jeho chování.
  • Nevyhovovalo mi, že chování algoritmu a mód FVE se může měnit pouze pro aktuální hodinu, ale nijak ho už nezměním v následující hodiny. Tak se stávalo, že jsem třeba zakázal v aktuální hodinu vybíjet baterii, ale algoritmus se při přepočtu v celou hodinu rozhodl jí začít vybíjet zase hned následující hodinu.
  • Nebyla by špatná nějaká integrace do Home Assistenta, která by třeba umožňovala přepínání módu FVE případně další nastavení.
  • Nemám rád, pokud nevím, na základě jakých dat se algoritmus rozhoduje. Bylo by tedy dobré, pokud v Proteus administraci byly vidět grafy předpokládané spotřeby / zisků FVE na dnešek a následující den (podobně jako ve VRM portálu). To ale přepodkládám s dalším rozvojem ještě přijde.

Jinak díky za skvělou práci, protože budoucnost je určitě v takovémto chytrém řízení FVE.

  1. jak jsem psal v jiném vlákně, nejde reálně toto dokázat skrze vlastní “limit”. Scheduled charging bohužel toto neřeší
  2. Pokud se to děje pravidelně, postupem času se to v predikcích projeví - predikce na spotřebu fungují jako průměr dané hodiny z daného dne v týdnu za několik týdnů zpět (a s větší vahou na bližší historii). Upravit chování ale jde i tak za pomoci “tužtičky” změnit aktuální hodinu a nebo vypnout automatizaci a zapnout v manuálním režimu požadované chování.
  3. toto brzo umožníme, že bude možno nastavit, po kolik hodin má změna platit - pak se vrátí zpět do módu automatizace
  4. Toto bohužel bude potřeba, aby vzniklo jako integrace třetí strany (open source). Brzy vydáme API, které tuto integraci umožní. Bohužel s ohledem na množství různých zařízení na trhu (Solax, GoodWe, Growatt, ale pak EV, TČ atd) není v našich silách řešit vše - jdeme čistě po tom, co má největší tržní zastoupení - HA je v tomto ohledu bohužel okrajová záležitost.
  5. ono jsme to tam už měli, ale schovali, dokud to nebudeme lépe vizualizovat, protože to vedlo ještě k více zmatení, než vyjasnění
2 Likes